NÁŠ BLOG

admin

Jsem student a potřebuju peníze, co teď?

i každý to zná. Studujete a přitom byste potřebovali mít dostatečné kapesné, ať už na jídlo a ubytování nebo na večerní radovánky, sport, oblečení a v neposlední řadě samozřejmě na skripta a učebnice. Ale kde na to vzít?

 

1. Brigáda

Říká se, že práce je až ta poslední možnost, jak získat peníze. Ale myslím, že přivydělávání si při studiu rozhodně není tabu. Pokud potřebujete peníze hned máte možnost zkusit nárazové, krátkodobé brigády. S pracovními portály se roztrhl pytel, což vám hledání usnadní. Zkuste třeba chci.doprace.cz.

Ovšem lepší investicí do vaší budoucnosti bude, když si najdete práci, která má blízko k vašemu studijnímu oboru. Co si budeme nalhávat, vyjít ze školy a nemít žádné pracovní zkušenosti je sice pohodlnější, ale rozhodně vám to neusnadní hledání práce po škole. Pokud vaše finanční situace není tak tíživá a máte možnost si hledat práci déle, zaměřte se na svůj obor a spojte finanční odměnu s praxí a vyděláte dvakrát.

 

2. Omezte výdaje

To se lehce radí a hůř dělá, ale je to nejúčinější a nejrychlejší způsob. Ověřte si, zda nemůžete dávat za bydlení méně. Někdy se více vyplatí bydlet ve studentském bytě než na kolejích. Na jídle se nemá šetřit, ale pokud si budete vařit „studentská jídla“ a nepřejídat se ve fast foodech, budete nejen zdravější, ale i něco uspoříte. Pokud dáváte moc za cestu, zkuste se podívat na speciální weby, kde si studenti navzájem nabízí odvoz autem. Pokud se o náklady rozdělíte, vyjde vás to levněji než autobus či vlak. U všech vašich výdajů zvažujte, zda jsou nutné a zda danou věc nemůžete pořídit levněji.

 

3. Rodiče

Pokud máte to štěstí a rodiče vám dostatečně přispívají na studia i volný čas, pak není co řešit. Využijte této příležitosti a nepromrhejte možnosti, které se vám nabízejí. Nemusíte strávit studentský život po brigádách, ale ani po hospodách. Učte se cizím jazykům, cestujte, věnujte se školním i mimoškolním aktivitám. Užijte si to, čas na studiích uteče jako voda.

 

4. Studentská půjčka

V mnoha bankách si dnes můžete zřidit studentský účet a k němu pak dostanete úvěr nebo kontokorent, tak můžete na první pohled jednoduše získat peníze na studia a jiné výdaje. Zdá se to docela jednoduchá cesta, jak přijít k penězům, ale racionálně uvažujícího člověka musí napadnout, že mince má i druhou stranu. Dávejte si pozor na podmínky bankovních i nebankovních institucí, které jsou ochotny půjčovat studentům. Mnohdy je velká ochota a rychlost vyřizení kompenzována přísnými podmínkami, velkým úrokem a sankcemi za pozdní splacení.

 

5. Prospěchové stipendium

Pokud nechcete čas věnovat práci, proč ho tedy nestrávit studiem. Budete chytřejší a bohatší :) Náročnost dosáhnout na prospěchové stipendia se liší škola od školy. Ale rozhodně se vám bude lépe učit s vidinou možné odměny za dobře odvedenou práci. U většiny škol je prospěchové stipendium do 1,5 průměru prospěchu. Což není nemožné. Ale buďme realističtí, výše stipendia se sice liší, ale většinou tyto peníze stačí jako pěkný dodatečný příjem a ne jako finanční zdroj obživy.

 

6. Darujte plazmu a jiné

Pokud vám jde především o peníze a ne o dobrý pocit, který z dárcovství máte, vyberte si místo darování krve, které je zadarmo, darování plazmy. To začíná být čím dál tím více populární a některé nemocnice uvádějí, že velká část dárců jsou z řad studentů. Odběr plazmy trvá něco přes hodinu a můžete za něj dostat cca 400 Kč. Navíc plazmu můžete darovat častěji než krev. Uvádí se, že můžete jít na odběr i více než 30x do roka. A to už je docela slušný přivýdělek. Vysokoškoláci jsou také často dárci pohlavních buněk. Studentky často darují „vajíčka“ a studenti sperma, kde se dá přijít ještě k větším výdělkům, ale nezapomínejme, že dárci musí projít náročným výběrem. Obecné informace o darování.

 

7. Sociální, ubytovací a ostatní stipendia

Na sociální stipendium mají nárok ti vysokoškoláci, kteří splňují podmínky pro získávání přídavků na děti, pokud rozhodný příjem v rodině zjišťovaný pro účely přídavku na dítě nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5. Žadatel musí být zapsaný v prezenční formě studia. A vyplácí se stipendium ve výši 1 620 Kč po standardní dobu studia na deset měsíců v akademickém roce. Všechny info zde.

 

Ubytovací stipendium bylo zavedeno pro podporu přechodného ubytování v místě studia těm studentům v prezenční formě studia, kteří mají trvalé bydliště v jiném okrese, než kde se nachází místo jejich studia, studují poprvé na vysoké škole (nebo pokračují ve vyšším stupni vysokoškolského studia návazně na své první studium) a nepřekračují standardní dobu studia. Výše stipendia se liší mezi univerzitami.

Podporu můžete získat i díky jiným stipendiím, které poskytují univerzity anebo nadace. Více o tom , jak nadace pomáhají studentům v článku Nadace podávají pomocnou ruku studentům.

Máte jiné tipy? Napište nám je!!!

1 komentář

  • Jiří P. Říj 27TH, 2015

    Také studuji a peníze jsou potřeba, to ví každý. Čím více budete vydělávat peněz, tím více se zvětší váš životní standard. V tuhle dobu se snažím vydělávat peníze překládáním článků do Aj a také obchodování na burze. Zkoušel jsem Forex obchodování, ale nakonec jsem zůstal u obchodování binárních opcí. Pokud by vás zajímalo o co se jedná, podívejte se na tenhle web, najdete tam všechno co o binárních opcích potřebujete vědět. http://opcebinarni.com/

Přidat komentář

*
*