NÁŠ BLOG

admin

Zkušenosti: „Rád bych se do ON Semiconductor vrátil i příští rok!“

Proč jsi se rozhodl absolvovat stáž právě v ON Semiconductor?

Doslechl jsem se, že ve firmě ON Semiconductor mají zájem o stážisty do IT oddělení. Že ale v turistické oblasti Beskyd a Rožnova najdu velké IT centrum nadnárodního koncernu bylo pro mě celkem překvapení. ON Semiconductor se zabývá vývojem a výrobou polovodičových součástek a uplatnění zde nachází velké množství studentů i zaměstnanců se vzděláním v oboru elektro. Současně však patří také k největším IT zaměstnavatelům v regionu. Místní IT centrum se stará o výrobní a obchodní aplikace po celém světě, hlavně v USA a dále také například v Japonsku, Malajsii, Filipínách či Belgii. Navíc se tato firma nachází asi kilometr od mého bydliště, takže jsem neměl proč váhat. Pro stážisty, kteří jsou z větší dálky a nemohou dojíždět, nabízí firma v průběhu stáže ubytování zdarma.

Jak tvoje stáž probíhala?

První den jsem prošel krátkým testem bezpečnosti práce a vyřídily se potřebné formality. Ještě před obědem jsem měl k dispozici místo v kanceláři s počítačem a uživatelským účtem. Dostal jsem za úkol pracovat na jedné části rozsáhlé aplikace, která řídí stroje pro výrobu. Podstatou mé práce bylo vytvořit sofistikovaný tabulkový editor konfiguračních souborů. Tato aplikace byla psána v C#, ale většina stážistů dělala na jiných projektech psaných v Javě.

Jak se komunikuje v týmu s nadnárodní působností?

Znalost angličtiny je tu nutností. Ve zdrojových kódech se smí používat jen anglické názvy a komentáře. Jako stážista si tu vystačíte se základy technické angličtiny, ale většina řádných zaměstnanců musí být schopna plynně mluvit anglicky a účastnit se konferenčních hovorů. Kdybych se tu rozhodl pracovat, určitě bych se musel dostat na tuto úroveň. Nebyl den, kdy by někdo z naší kanceláře nepromluvil anglicky.

Co se ti na stáži nejvíc líbilo?

Na samotné práci se mi líbila její přímá uplatnitelnost v praxi, člověk z toho má trochu jiný pocit než při vytváření školního projektu. Vyhovovala mi také volná pracovní doba, kterou měli stážisti stejně jako stálí zaměstnanci. Člověk si mohl přispat nebo naopak přivstat, pokud chtěl jít brzo z práce. Ačkoliv je u „ajťáků“ zvykem spíše to první, měl jsem v kanceláři kolegu, který chodil do práce na pátou ranní a mohl tedy s klidem odejít už před druhou odpoledne. Jako každý zaměstnanec jsem dostával příspěvky na oběd, měl přístup do hlídané kolárny a možnost využívat kuchyňku.

Jak ses cítil v kolektivu „ajťáků“?

Kolektiv tu byl skvělý, všichni jsme si tu tykali. Pokud jsem potřeboval s něčím poradit, všichni byli ochotni mi pomoci. A kde jinde v okolí najdete přes padesátku „ajťáků“ na jednom místě, se kterými můžete na obědě probrat zajímavosti z vědy a techniky.

Co se dá v Rožnově dělat po práci?

Rožnov pod Radhoštěm je turistickým centrem a možnosti mimopracovních aktivit jsou tu skutečně široké. Pro vášnivé horaly tu jsou zdolatelné kopce kam se podíváte (Radhošť, Pustevny, Javorník, Díly, Hradisko). Kolem Bečvy vede nová cyklostezka, kterou se můžete vydat jedním směrem na Horní Bečvu a druhým směrem do Valašského Meziříčí. Dále je tu pro sportovce například bazén, posilovna, tenisové kurty nebo golfové hřiště. Večer tu bývá taky dost živo, je tu spousta klubů a restaurací, Rožnov je údajně místo s největším počtem restauračních zařízení na jednoho obyvatele.

A co plány do budoucna?

Momentálně mi končí prázdniny a budu pokračovat ve studiu na Fakultě informačních technologií VUT Brno. Určitě nelituji, že jsem využil příležitost stáže v ON Semiconductor, nabyl jsem tím hodně znalostí a zkušeností, a s finančním ohodnocením jsem také spokojen. Proto bych se tady rád vrátil i příští rok.

Jan Střálka, student Fakulty informačních technologií VUT Brno

rozhovor vyšel v Katalogu Stáže 2010/2011

———-

Ing. Vít Elbel, MBA, ředitel IT centra ON Semiconductor
„Odborné stáže představují v současné době podle zkušeností IT centra v Rožnově nejefektivnější formu spolupráce se studenty. Například v roce 2010 se během letních prázdnin u nás v IT uskutečnilo celkem 10 stáží vysokoškolských studentů s průměrnou délkou jedné stáže asi 6 týdnů. Studenti pracovali na vývojových i implementačních projektech a ve většině případů vznikl během stáže konkrétní výsledek, který je použitelný v praxi. Nejúspěšnější studenti pracovali na vývoji aplikace pro prohlížení map křemíkových desek, která bude v průběhu října nasazena do reálného provozu. Ze strany studentů je praxe hodnocena mimořádně pozitivně, protože se dostanou k reálnému využití nejmodernějších postupů a technologií a na malém projektu si ověří své teoretické znalosti. A protože je stáž i finančně ohodnocena, jedná se nepochybně o lepší řešení, než pouhá prázdninová brigáda. Ze strany firmy se jedná o velmi efektivní způsob navázání kontaktu se studentem, poznání jeho schopností, znalostí a přístupu k práci. Stáž je ideálním východiskem k pozdější bakalářské či diplomové práci, stipendiu či jiným formám spolupráce. Vzhledem k tomu, že v blízké době plánujeme expanzi IT centra, budou pro nás úspěšní stážisté také perspektivními kandidáty na nové pracovní pozice v IT.“

Více o možnostech stáží ve společnosti ON Semiconductor naleznete zde.

0 komentářů

Přidat komentář

*
*