Praxe a stáže mají opravdu význam?
Na první pohled se práce při studiu zdá být náročná. Půl dne sedíte na přednáškách a druhou půlku dne pracujete. Je to jen ustavičné honění se za něčím. Jde tomu však dát určitý přesný směr, který pak budete držet i po skončení studia.
Trainee programy
Dnes firmy vycházejí mladým studentům či absolventům vstříc. Jako o studenty se o vás firmy mají snahu starat, vědí, že si vychovávají zaměstnance doslova od kolébky. To je pro ně nesmírnou výhodou. „Jako firma se snažíme vyjít studentům maximálně vstříc, připravujeme pro ně každý rok programy, které jim mají v budoucnu, a v podstatě i nyní, velmi pomoci,“ uvedl obchodní ředitel Ing. Martin Bukovský MBA. „Organizujeme Trainee programy, ve kterých se snažíme maximálně rozvést a ukázat schopnosti studenta, přesněji řečeno uchazeče. Programy mají délky zpravidla tří až dvanáct měsíců, vše je však individuální. U naší firmy je běžnou praxí, že bereme na takové programy i studenty ze zahraničních škol, velmi se nám to v minulosti osvědčilo. Obdobná situace je s českými studenty. I ti mohou v rámci naší globální sítě přesídlit do pobočky v jiné zemi,“ dodává Bukovský. Hlavně se nesmíte bát překážek. Kdo neriskuje, nic nezíská, to zde platí naprosto bez výjimky. „Vždy zadáme uchazeči pracovní úkol, takový, který firma skutečně v budoucnu použije. Nejedná se o přehnaně náročnou práci, která by byla nad jeho možnosti, ale chceme zároveň zjistit, zda si s tím dokáže poradit. Nezáleží na oboru, ze kterého student přišel, věříme, že zdokonalit a zjistit, že je na něco dobrý, jde i mimo studijní obor. Pokud v tomto úkolu uspěje, přijímáme ho zpravidla jako běžného zaměstnance firmy,“ zdůrazňuje Bukovský.
Placené či neplacené stáže?
Není to tedy práce zbytečná, naopak se v klidu naučíte, co a jak, a nemusíte pak být při skutečném nástupu do práce vynervovaní. Jak je to s financemi? Mnoho dnešních studentů pracovat musí a to nejen z důvodu svého profesního růstu. „Trainee program je samozřejmě u nás v České republice placený, bohužel čeští studenti ještě nepřišli na výhody stáží zadarmo, jako je tomu běžně v zahraničí. Naše firma navíc poskytuje účastníkům ubytování a stravné, pokud jsou z jiné země nebo by museli dlouho dojíždět,“ říká Bukovský. V zahraničí za stáž peníze většinou nedostanete, spíše určitý příspěvek, který neslouží jako plat, pouze vám pomůže pokrýt náklady. Zbytek si musíte hradit sami. Přesto, pokud do životopisu uvedete zahraničního zaměstnavatele, vaše šance jsou trochu jinde. A o to jde, mluvíme zde o vaší budoucnosti.
Výběr uchazečů
Určitě si říkáte, že tohle všechno víte a je to pěkné, ale co prakticky? „Nebudu vám tvrdit, že si studenty hledáme sami, taková praxe opravdu není. Nejde obvolávat vysoké školy, zda o někom šikovném neví. Uchazeč musí sledovat internetové stránky firem, tiskoviny či jiné médium, zda podobné programy firma vypisuje a pak se jednoduše přihlásit. Poptávka je stále v ČR velká, proto, kdo projeví zájem, bývá dříve či později přijat. Nemůžeme samozřejmě vyhovět všem, ale snažíme se. Za toto odpovídá naše personální oddělení. Každou žádost prozkoumá a zhodnotí, zda by právě onen uchazeč měl pro naši firmu význam. Po osobním kontaktu je situace jasnější a ty nadějné bereme,“ zdůrazňuje Bukovský. Pohovorů vás v životě čeká mnoho a při těchto úvodních zas nemáte tolik co ztratit. Nemusíte však jít na firmy přímo. Na internetu existují odkazy na agentury, které tyto pracovní programy sdružují. Jedná se také o stáže v zahraničí. To bývá náročnější skloubit se školou. Student musí zažádat na své škole o možnost uznání praxe do svého studijního plánu. Není pak problém školu přerušit a po stáži se do ní zase normálně vrátit a školu dokončit.
Cizí jazyky
Pro takovou stáž je nutné znát cizí jazyk. Nejběžnější je angličtina, dále němčina. Jsou země, kde je komunikačním jazykem i francouzština nebo španělština, ale rozhodně nepatří k těm nejčastějším. Ani této podmínky se nemusíte bát, jste na začátku prověřeni ve znalostech pohovorem. Pokud neuspějete, nic se neděje. Začnete se zdokonalovat v jazyce tady u nás a po roce můžete zkusit vyjet znova. Je to mnohem lepší, než zjistit na místě, že se nedomluvíte. Mnoho studentů, kteří podobnou stáž již absolvovali, mluví o nezapomenutelné zkušenosti. A mnoho globálních firem na takovou zkušenost velmi dá.
Jak se zapojit
Je tedy na vás co využít. Pokud jste si jisti, že je obor firmy pro vás ten pravý, napište průvodní dopis, přidejte životopis a informace o svém studiu a začněte svou kariéru budovat v klidu už nyní. Pokud chcete zažít něco nového, poznat nové země, možná zkusit jinou práci, která má opravdu smysl, hledejte například na internetu v agenturách pro organizování zahraničních stáží. Zde se opět přihlaste a ukažte, že vy jste přesně ti, kdo na to mají. Zvětšíte svou profesní cenu, váš jazyk i nadšení dostane nový rozměr. „Dnes spousta mladých lidí studuje vysokou školu z povinnosti, nebo s jistotou, že jim zajistí titul budoucnost, ale bez vlastní snahy nemají nic. Aktivitě se opravdu meze nekladou. Proto seberte odvahu a ukažte nám, že na to také máte,“ končí rozhovor Martin Bukovský. I já souhlasím. Už brouzdáte po internetu nebo v časopise? Ne? Tak honem do toho!
0 komentářů