NÁŠ BLOG

admin

Motivační dopis

Když se budete probírat záplavou nutných dokumentů, které musíte přiložit k přihlášce na stáž, narazíte na motivační dopis. Napsat jej není nic těžkého, ale nepodceňte ho. Mějte na paměti, že velmi často jsou kandidáti na stipendijní místa či stáže vybíráni právě na základě motivačního dopisu, a tak se počítá každý zajímavý údaj navíc.

Při psaní motivačního dopisu byste měli dodržovat pravidla pro psaní úředního dopisu. Adresujte jej vybrané univerzitě nebo firmě, u které se o stáž ucházíte. Motivační dopis by přitom měl obsahovat i vaši adresu. Chybět by neměl ani titulek, tedy například „žádost o přijetí ke studijnímu pobytu“. Nezapomeňte na žádnou z běžných částí dopisu, jako jsou datum, oslovení, pozdrav nebo vlastnoruční podpis. Co se týče formy, dbejte na osobitost a zdvořilost. Snažte se, aby váš dopis byl přehledný a pokud možno i zajímavý. Raději se vyhněte souvětím a hlavně nic neříkajícím frázím. Velký pozor si dejte na gramatické chyby. Nejsnáze se jim vyhnete, když si necháte text zkontrolovat. Dopis by neměl být příliš dlouhý, ideální je jedna strana psaná na počítači. Pozornost věnujte též grafické úpravě dopisu.

Nejvíce si dejte záležet na zdůvodnění, proč se chcete studijního pobytu či pracovní stáže zúčastnit a snažte se adresáte přesvědčit o tom, že právě vy jste tím nejvhodnějším kandidátem. V případě studijního pobytu zahrňte do motivačního dopisu nástin vašeho studijního plánu. Určitě nebude na škodu, když do textu šikovně začleníte nějaké informace o instituci, které je dopis adresován. Prokážete tím svůj zájem.

Akceptační dopis

Budete ho potřebovat v případě, že se hlásíte na zahraniční studijní pobyt. Je to předběžný písemný souhlas univerzity (případně konkrétního pedagoga) a tím, že pokud získáte stipendium, můžete na dané škole studovat.

Získáte ho tak, že sami oslovíte příslušnou univerzitu – konkrétní katedru, nejlépe přímo vybraného pedagoga, nebo můžete komunikovat se zahraničním oddělením. Je jen na vás, jakou cestu si zvolíte. Důležité je, abyste se představili, uvedli své studijní výsledky a napsali jaký program a v jakém období chcete studovat. Nezapomeňte uvést, že se ucházíte o stipendium na základě bilaterální dohody. Napište také termín, do kterého potřebujete akceptační dopis získat. Pokud si chcete získání akceptačního dopisu trochu pojistit, připojte doporučení od některého z vašich „domácích“ pedagogů.

Samotný akceptační dopis, který vám přijde ze zahraniční univerzity, by měl obsahovat kromě názvu studijního programu, do kterého se hlásíte, také kontaktní adresu a pracovní postavení vystavovatele dopisu a termín, ve kterém máte v zahraniční působit. Pokud se chcete na stáži věnovat výzkumu, měl by být v akceptačním dopise vysloven souhlas s vaším odborným programem. Kdyby byl komunikační jazyk jiný, než je jazyk zvolené země, měl by být i tento fakt v dopise výslovně odsouhlasen.

Doporučující dopis

Dalším z potřebných dopisů, který si budete muset při přihlašování na stáž zajistit, je doporučující dopis. Píší ho vaši vysokoškolští pedagogové a má proto velkou váhu. Jeho charakter je hodnotící, autoři by měli uvést vaše předpoklady pro zahraniční pobyt, jaký máte přístup ke studiu a také schopnost zužitkovat poznatky z pobytu pro vaši další práci. Mohou zmínit také vaši schopnost komunikovat v cizím jazyce.

I tento dopis hraje při výběrovém řízení velký význam, proto vám moc nepomůže, pokud bude pouze formální. Pedagoga, který vám ho má napsat, kontaktujte s velkým předstihem. Pokud chcete v zahraničí pracovat na diplomové práci, měl by psát váš doporučující dopis vedoucí diplomky. Studujete-li v doktorském programu, pak požádejte o napsání doporučujícího dopisu svého školitele.

Autor dopisu musí uvést svoji kontaktní adresu a pracovní postavení. Dopis by měl být napsán na hlavičkové papíře příslušného pracoviště. Pokud pedagog, kterého žádáte o napsaní doporučujícího dopisu, neovládá potřebný cizí jazyk, ve kterém musí být dopis napsán, požádejte ho, aby zajistil překlad (náklady budete pochopitelně hradit vy). Může se stát, že vámi oslovený pedagog nebude mít čas. Pokud vám nabídne, ať si napíšete dopis sami a on ho jen podepíše, potom raději zajděte za někým jiným.

0 komentářů

Přidat komentář

*
*